England Youth Selection Paris and Poland 2019

Dear fencer, parent and coaches

England Fencing is proud to announce the following fencers are selected for Challenge Wratislavia, Poland. [Website] and Paris CEP Marathon 2nd and 3rd February 2019 [Website]

  • Selected fencers for Poland need to register their intention to fence HERE by the 31st December.  A point of contact for Poland is Jacqui Leaver leverepee@gmail.com
  • Selected fencers for Paris needed to register their intention to fence by the 6th December

Please ensure you register the fencer’s name and not the parent’s name

Entries and referees for Poland and Paris will be arranged and paid by England Fencing.  Travel and accomodation needs to be arranged by parents.

N.B. ONLY selected fencers are entitled to a youth squad hoodie and breech patches if not in possession of them. The link to the website is https://topkit.co/?s=England&post_type=product Discount code efsquad19.  You can order other kit but the hoodie and patches will be not be charged for.

Official selection letters can be downloaded below

Fencers in BOLD have confirmed their selection.

U15 Girls Epee POLAND
 Rank  Name Club
13 Larbi Rayhana Escrime
       2 Caron, Julia Chelsea
       3 Golden, Eve Team Newcastle
       4 Wilson, India Four of Clubs
      1 5 Hossain Sofia Wimbledon
       6 Peat, Sophie 3 Blades
       7 Boucher-Rowe, Sarah Wycombe Abbey
       8 Pedler, Erin Brixton
14 Ryder-Garcia Lauren Leon Paul
     10 Jackson, Ellie Skipton
     11 Potter, Crinan Chelsea
     12 Loo, Eleanor Knightsbridge
     16 Jones, Sabrina Dream
     17 Della Ragione, Stella Chelsea

 

U13 Girls Epee POLAND
 Rank  Name Club
       1 Min, Magnolia Chelsea
       2 Barnor, Jessica City of London Freemen’s
       3 Bustness, Erika Queen’s Gate
       4 Lemer, Vanessa Chelsea
       5 Everett, Maisie Wellington
       6 Suresh, Zoya Central London

 

U15 Boys Epee POLAND
 Rank  Name Club
       1 Scott Payne, Edward Swindon
       2 Taiwo-Williams, Louis Wingerworth
       3 Brooke, Alec Knightsbridge
       4 Kamstra, Leo RGS Guildford
13 Drew Jacob Abingdon
       6 Green, Jem Four of Clubs
       7 Courtney, Jack Bath Sword
       8 Kew, Liam Redhill & Reigate
       9 Campbell-Okolo, Omari Leon Paul Epée
     10 Wheeler, Christopher Luso Fencing Academy
     11 Wilson-Wan, Neo Derbyshire Epée Academy
     12 Robbins, Charlie Swindon

 

U13 Boys Epee POLAND
 Rank  Name Club
       1 Lumineau, Tristan Leon Paul
       2 Beautyman, Cador Knightsbridge
       3 Zhu, Cheney Dream
       4 Saxon, Oscar Activ8
       5 Goryn, Noah Bath Sword
       6 Pos, Theo Central London

 

U15 Boys Foil POLAND
Rank LAST NAME FIRST NAME BIRTH DATE CLUB
1 Culkin Alexander 2004 Salle Paul
2 Scott-Payne Edward 2004 Swindon
3 Blair Jospeh 2004 Louth
4 Cupper Alexander 2004
5 De Robert Hautequere FRANCOIS 2005 ZFW
6 Prossor Woser 2004 Allez Fencing
7 Kiss Dominc 2005 Salle Kiss
16 Campbell Yates Indio 2005 FCL
9 Courtney Jack 2004 Bath Sword Club
10 Zazo Ethan 2004 ZFW
11 Porter Kyran 2004 FCL
12 Yavuz Atakan 2005 Fighting Fit Fencing

 

U15 Girls Foil POLAND
Rank LAST NAME FIRST NAME BIRTH YEAR CLUB
1 Bird Martha 2004 Cobham FC
18 Barrow Daisy 2004 Bath
3 Appleby-Prince Celena 2004 Salle Oxon
4 Meurisse Scarlett 2004 Cobham FC
19 Sitanyi Lili 2004 ZFW
6 Castillo – Bernaus Katie 2004 Battersea
7 Committeri Sophia Emily 2004 Battersea
8 Allen Morgan 2005 PDFA
9 Zhao Jing 2004 Salle Paul
10 Ryder-Garcia Lauren 2005 Newham Swords
20 Basak Defne 2004 Battersea
12 Tsang Sophie 2005 Newham Swords

 

U15 Girls Sabre
1 BRIERLEY Bethany
2 CRAZE Lexie
3 SAUNDERS Nicole
4 KOCER Ezgi
5 KAYE Guinevere
6 JANE Melissa
7 BULLMAN Evie
8 LUCK Ruby
9 DONATI Stella
10 HERRING JOHNSON Darcy
11 Yang Linxuan
12 CAMPBELL Amy

 

U13 Girls Sabre
1 WHITELEGG Aimee
7 Franks Amilia
3 DANFORD Thisbe
4 LINDSAY Lucie
5 LEES Lucia
6 GALLAGHER Esme

 

U15 Boys Sabre
1 ALLEN Samuel
13 Akinyosoye Folayemi
3 BAXTER Elliott
4 HORNE Sam
5 HIYAMA Ryuki
6 Martin Henry
7 SHAW John-Paul
8 DICKSON Charlie
9 Cox Sam
10 HEATH Thomas
11 BOBE William
12 LAMBE THOMPSON Frankie

 

U13 Boys Sabre
9 Barr Jacob
2 Hormbrey Oscar
7 Chartlett Max
4 Taylor Nathan
5 MCLEOD Alistair
6 COOMBE Oliver

 

U13 Boys Foil POLAND
Rank LAST NAME FIRST NAME BIRTH DATE CLUB
1 Sosnov David 2006 ZFW
2 Savickas Samuelis 2006 Allez Fencing
3 Hughes Oliver 2006 Cobham
4 Turner Ben 2006 ZFW
5 Chaudhari Aarav 2006 Allez Fencing
6 Juras Danielius 2006 Newham

 

U13 Girls Foil POLAND
Rank LAST NAME FIRST NAME BIRTH YEAR CLUB
1 Johnson Isabella 2006 FCL
2 Sampson Verity 2006 Kenilworth
3 Tsang Amelie 2006 ZFW
4 Elliott Megan 2006 Fighting Fit Fencing
5 Culkin Nathalie 2006 Salle Paul
6 Yaniceli BB 2006 Battersea

 

The following fencers are selected for Paris CEP Marathon 2nd+3rd February 2019

U17 Boys Foil PARIS
Rank LAST NAME FIRST NAME BIRTH DATE CLUB
20 Briggs Jamie 2003 Crawley
17 Brinklow Alex 2003 Cads
3 Gray Harry 2002 Chichester
15 Williams Nicholas 2003 Nottingham
16 Stenbeck-Schaivo Dario 2003 ZFW
6 Daniel Dylan 2003 ZFW
7 Jarvie Lachlan 2003 Eltham College
8 Roccato Francesco 2003 Eltham College
9 Blair Sam 2002 Louth
18 Rance Joseph 2003 Cads
19 Williams David 2002 Millfield
12 Simmonds Benjamin 2003 Wycliffe

 

U17 Girls Foil PARIS
Rank LAST NAME FIRST NAME BIRTH YEAR CLUB
1 Beardmore Emily 2002 Fighting Fit Fencing
2 Williams-Stewart Tegan 2002 Newham
3 Hyde Bronwen 2003 Northwich
4 Raiyat Henna 2002 Much Wenlock
5 Silk Gerogia 2002 Newham
6 De N’Yeurt Tabitha 2003 Bath Swords
7 Gale Madaline 2003 Brentwood
13 Thompson Holly 2003 Cambride
9 Hales Rhiannon 2002 Fighting Fit Fencing
10 Dolan Pheobe 2002 FCL
11 Middleton Ameila 2003 Salle Paul
12 O’Connell Olivia 2003 Salle Boston

 

Beth Davidson, Head of Representative Fencing, England Fencing.

Email: beth.davidson@englandfencing.org.uk

No Replies to "England Youth Selection Paris and Poland 2019"


    Got something to say?

    Some html is OK